Herrholmsgatan 15
2r k bdr
Storlek
72 m²
Försäljningspris
124 000,00 €
Skuldfritt pris
124 000,00 €
Område
68600 Jakobstad
Typ
höghus
Våning
5 / 5
Det är svårt att inte tycka om ljuset i den här lägenheten. De fina fönstren i vardagsrummet och de charmiga hörnfönstren i sovrummet släpper in ett härligt ljus och bjuder på vackra vyer över staden. Högst upp i det här huset med hiss får du dessutom njuta av en skön känsla av lugn och rymd, mitt i centrala Jakobstad.
Den rymliga bostaden på 72 m² består av sovrum, vardagsrum, kök och badrum. I vardagsrummet blir det vackra burspråket en naturlig blickpunkt och ger rummet både karaktär och extra ljus.
Från bostaden når du även den inglasade balkongen – en härlig plats att njuta av utsikten och ljuset under en stor del av året. Härifrån ser du bland annat Strengbergs klocka och Jakobstads kyrktorn.
Huset är välskött och flera större renoveringar har redan utförts, bland annat har bruksvattenrören förnyats, avloppen sanerats och fönstren bytts ut.
Ett ljust och trivsamt hem med fina detaljer, generösa ytor och ett centralt läge.
Välkommen på visning – kanske är det här ditt nya hem?
Stig-Göran Björkman
stig-goran.bjorkman@aktialkv.fi
044 586 8800